Domů / Novinky / Jak přejít z tradiční obuvi k barefoot u dětí?
Výrobci
Organic label - čistě přírodní produkt

Naše capáčky jsou 100% přírodní  a ekologický produkt:

- jehněčí useň, hovězí useň, kožešinka pravá ovčí, barvené potravinářským barvivem a plně šité v řemeslné dílně.

V souladu s evropskými normami EN71-3 (kůže bez chromu, absence toxinů)

Odběr novinek

Jak přejít z tradiční obuvi k barefoot u dětí?

Capáčky kožené pro děti - BIBALOU - Jak přejít z tradiční obuvi k barefoot u dět    Pojem barefoot vás zastihl a zaujal, až když jste své děti již nějakou dobu obouvali do běžné obuvi a nyní váháte, zda vůbec a jak přejít na zdravější variantu barefoot? Má to ještě smysl? A jak tedy na tu změnu a na co se připravit?

Jak přejít z tradiční obuvi k barefoot u dětí?

 

Pojem barefoot vás zastihl a zaujal, až když jste své děti již nějakou dobu obouvali do běžné obuvi a nyní váháte, zda vůbec a jak přejít na zdravější variantu barefoot? Má to ještě smysl? A jak tedy na tu změnu a na co se připravit?

V první řadě je nezbytné tuto myšlenku moc pochválit! Nikdy není pozdě přejít na zdravé obouvání. I pro dospělou nohu dlouhodobě utlačovanou v různých typech nevhodných bot je tato změna dobrá a prospěšná, natož u dětí, kdy zatím k dlouhodobé nezdravé deformitě nedošlo a noha je ještě ve vývinu a velmi tvárná.

Když jste vaše dítko obouvali již v raném věku do obuvi, která neposkytovala místo a měkkost a netrávilo hodně času na boso v přírodě, bude pro něj přestup na tento druh obuvi samozřejmě nezvykem. Záleží i na věku – pokud máte doma teprve batole, kterému jste koupili jedny, dvoje botičky "tvrdá kopýtka" a brzo se dozvěděli o barefoot, váš prcek pravděpodobně změnu velmi uvítá a přijme okamžitě. Pro začátek mu kupte na doma, a ve vhodném počasí klidně i na ven, měkké kožené capáčky, velký výběr najdete na našich stránkách. Pokud jde již o starší dítě, může pociťovat jistý diskomfort z nezvyku tolika prostoru pro prsty a nebo měkkosti podrážky, brzy si však zvykne.

 

 

 

 

Jak na to jít?

 

- Nic neuchvátejte, dejte napřed dítěti prostor pohybovat se naboso, napřed doma a pak i v přírodě.

- Pro trénink "vnímavosti" nohy můžete doma vyrobit i senzomotorický kobereček s různými povrchy či si připravit venku       nějakou bosonohou stezku či využít již stávající.

- Zkuste nožky s dětmi různými způsoby cvičit, velmi prospěšný je nácvik hlubokého dřepu.

- Barefoot boty napřed dětem nazouvejte na kratší vzdálenosti a vybírejte různé terény, teprve postupně délku vycházky prodlužujte. Až budou zvyklí, můžete zkusit túru či nějaký sport, kde je barefoot obuv vhodná.

- Z počátku se mohou děti pohybovat opatrněji a pomaleji, dejte jim proto čas. Velmi brzo však zjistí, že díky probuzenému smyslovému vnímání celé nohy se mohou pohybovat mnohem lépe a být mrštnější.

- Dítě může pociťovat krátkodobé malé bolesti svalů či kloubů, které byly způsobené tím, že chodidlo nemělo možnost se správně pohybovat – nožky správně doma protáhněte a zrelaxujte třeba teplou koupelí.

- Pokud vaše ratolest má nějaké problémy s chodidly, je dobré změnu obuvi konzultovat s odborníky.

 

 

Jaké benefity přechod na barefoot přináší?

 

- Chodidlo a celá noha se začne více hýbat, tudíž dojde k zdravějšímu a přirozenějšímu používání kloubů a svalů.

- Uvolnění palce je asi nejzřetelnější, dříve utiskovaný palec neplnil vůbec dobře svou funkci silného rovnovážného prvku těla.

- Mnohem více se aktivuje nárt, kotník a může se změnit i styl chůze.

- Chodidlo se "probudí a začne cítit" díky tenké podrážce. Setkává se s mnoha vjemy, oživuje se více spojení s mozkem a celá propriorecepce.

 

S barefoot obuví dáte dětem ten největší dar, který je člověku přirozený již od počátku věků a to správně fungující chodidlo, které mu dovolí běhat, skákat, našlapovat a ohýbat se právě tak, jak bude potřebovat a nikoli dle omezených možností tvrdé boty. Zdravé chodidlo = zdravý pohyb!

 

http://bibalou.cz