Domů / Novinky / Kdy je třeba začít řešit první boty, první kontrolu podologem a na co dát u dětí pozor?
Výrobci
Organic label - čistě přírodní produkt

Naše capáčky jsou 100% přírodní  a ekologický produkt:

- jehněčí useň, hovězí useň, kožešinka pravá ovčí, barvené potravinářským barvivem a plně šité v řemeslné dílně.

V souladu s evropskými normami EN71-3 (kůže bez chromu, absence toxinů)

Odběr novinek

Kdy je třeba začít řešit první boty, první kontrolu podologem a na co dát u dětí pozor?

Capáčky kožené pro děti - BIBALOU - první boty, podolog, fyzioterapeut   

Kdy je třeba začít řešit první boty, první kontrolu podologem a na co dát u dětí pozor?

Dětská noha se vyvíjí poměrně dlouho. Okolo osmého roku života dochází k dokončení tzv. osifikace (zkostnatění) kostí nohy. Do této doby je noha snáze ovlivnitelná a mnoho patologií se dá vyřešit cvičením.

Každé dítě by si mělo projít všemi fázemi vývoje. Pro vývoj nohou je nejdůležitější plazení, lezení a obcházení nábytku. Při vynechání některé fáze vývoje je velice pravděpodobné, že může dítě do budoucna mít patologické postavení nohy či dysfunkční svaly. Když už dítě začne chodit, je třeba vytrvat 4-6 měsíců. V tomto období si dítě vytvoří svůj stereotyp chůze. Po uplynutí této doby je již možnost navštívit podologa, který nohu zkontroluje a navrhne případnou terapii.

Pro první obutí je vhodná capáčka, či jiná naprosto flexibilní obuv. Dítě potřebuje co nejmenší odpor pro pohyb, a právě ten může být omezen nevhodnou obuví a vede k patologiím nejen v oblasti nohy. Ideální je nechat děti na boso, ale pokud je trváno na obutí, pak doporučuji již zmíněné capáčky např. Bibalou, ponožky s koženou ploskou, v pozdějším věku pak například Attipas ponožky (nejsou vhodné u lezoucích dětí). Vždy je třeba dbát na správnou velikost obutí! 
Velikost nadměrku na délku nohy by se měla pohybovat od 0,8 cm do 1,2 cm a na šířku pak 0,2-0,3 cm. Větší nadměrek způsobuje zakopávání a ,,plandání" nohy v obuvi. Naopak nadměrek nedostatečný zapříčiňuje deformity prstů i celé nohy.
U dětí je nutné sledovat valgozitu/varozitu kotníků a postavení prstíků (zejména place). V neposlední řadě je dobré sledovat i sed dítěte (pozor na sed do W!) nebo jak se pohybují kolenní klouby při dřepu na bobek.

Nejste si jisti, zda Vaše dítě má nohy v naprostém pořádku? Chcete zjistit více informací o této tématice? Nebojte se ozvat a objednat se na vyšetření a konzultaci!

autor: Edita Cihlářová - fyzioterapeut, podolog    https://www.facebook.com/Edita-Cihl%C3%A1%C5%99ov%C3%A1-fyzioterapeut-podolog-2117703564911628/