Domů / Novinky / Valgozní kotník vs plochá noha
Výrobci
Organic label - čistě přírodní produkt

Naše capáčky jsou 100% přírodní  a ekologický produkt:

- jehněčí useň, hovězí useň, kožešinka pravá ovčí, barvené potravinářským barvivem a plně šité v řemeslné dílně.

V souladu s evropskými normami EN71-3 (kůže bez chromu, absence toxinů)

Odběr novinek

Valgozní kotník vs plochá noha

Capáčky kožené pro děti - BIBALOU - ploché nohy, valgozní kotník    Nespočet dětských klientů přichází s diagnozou plochonoží (pedes plani/planovalgi), kterou jim určil pediatr na kontrolní prohlídce (většinou tříletá nebo pětiletá prohlídka).

Valgozní kotník vs plochá noha

Nespočet dětských klientů přichází s diagnozou plochonoží (pedes plani/planovalgi), kterou jim určil pediatr na kontrolní prohlídce (většinou tříletá nebo pětiletá prohlídka). Jsou odesláni k ortopedovi, kde je v mnoha případech diagnostika provedena pouze z pohledu na chůzi dítěte a jsou indikovány vložky a pevná obuv, bez odeslání na fyzioterapii pro cvičení.


V první řadě je třeba řádné vyšetření, aby diagnostika byla správná. U většiny dětských klientů se setkávám s valgozitou kotníků a ne s plochonožím. Jedná se o dvě různé diagnozy, které jsou však zpravidla brány jako jedna – PLOCHÉ NOHY. Valgozita kotníků znamená, že jsou kotníky vpáčené a často se objevuje i decentrace patní kosti. Zatímco plochonoží se týká pouze klenby a jejího poklesu a můžeme jej dělit na plochonoží příčné a podélné.


Tyto dvě diagnozy mají nejen různou etiologii, ale i různá řešení. Co funguje na plochou nohu, nemusí fungovat na kotník a naopak. U plochonoží se zjišťuje jak noha dokáže fungovat a zda problém vězí pouze ve svalech (viz článek Plochá vs funkčně plochá noha). Zatímco u valgozních kotníků hledám příčinu problému ve vyšších etážích těla (kyčle, trup – core apod).


U obou diagnoz je důležité cvičení, které je pro každého klienta voleno na míru dle stavu a věku. U malých dětí nelze cvičit cíleně, takže volím spíše vhodné pohybové aktivity a cvičení formou hry. U starších a lépe spolupracujících klientů jsou voleny cílené cviky. U obou diagnoz je možné využít jako podpůrnou terapii tejpy, které vás naučím lepit. Nebo v případě nespolupracujících dětí, nedostatečnosti cvičení či u rozsáhlých patologií je možné využití termoplastických vložek na míru, které jsou taktéž k dostání u mě v ordinaci.


Pro bližší informace a objednání mě neváhejte kontaktovat

Bc. Edita Prošková – fyzioterapeut podolog