Domů / Novinky / Podpora nožní klenby u dětí - ano či ne?
Výrobci
Organic label - čistě přírodní produkt

Naše capáčky jsou 100% přírodní  a ekologický produkt:

- jehněčí useň, hovězí useň, kožešinka pravá ovčí, barvené potravinářským barvivem a plně šité v řemeslné dílně.

V souladu s evropskými normami EN71-3 (kůže bez chromu, absence toxinů)

Odběr novinek

Podpora nožní klenby u dětí - ano či ne?

Capáčky kožené pro děti - BIBALOU - Podpora nožní klenby u dětí    Podpora nožní klenby byla dříve klíčovou součástí vlastnosti dětské obuvi, je tomu tak i dnes? Spolu s novými poznatky o vývoji a stavbě dětské nožky se změnily i zažité stereotypy a na jeden z nich – nožní klenbu - se podíváme důkladněji.

Podpora nožní klenby u dětí - ano či ne?

 

Podpora nožní klenby byla dříve klíčovou součástí vlastnosti dětské obuvi, je tomu tak i dnes? Spolu s novými poznatky o vývoji a stavbě dětské nožky se změnily i zažité stereotypy a na jeden z nich – nožní klenbu - se podíváme důkladněji.

 

Klenba podporuje pružnost nohy a zabraňuje kompresi měkkých struktur chodidla (svaly, cévy a nervy). Tvoří pružný prvek chodidla a umožňuje tak adaptaci na nerovný povrch. Klenba chodidla podpírá nohu podobně jako klenba mostové konstrukce podpírá celý most. Její tvar a výška ovlivňují nášlapnou plochu chodidla (otisk chodidla). Oslabení svalů a vazů vede k poklesu klenby a k vytvoření ploché nohy. Všechny děti se rodí s plochou nohou a klenba se vytváří postupně v prvních letech života. A právě proto potřebuje dětská nožka ke správnému vývoji volnost a procvičování svalů nohou. Ploché nohy pak způsobují dětem problémy s držením správného postoje, které se zhoršují s věkem.

 

Za posledních několik desetiletí bylo považováno za správné obutí dětské nohy co největší zpevnění. Panoval názor, že je dětská noha je „beztvará“ a je nutno ji pomoci vytvarovat a v botě zpevnit. Proto jsme se setkávali s polstrováním kolem kotníku a vytvarovanou stélkou boty.

Dnes již víme, že nevhodná pevná obuv vede k pasivitě nohou, které potřebují být aktivní, aby mohly plnit svou přirozenou funkci. Tento názor však mnohdy ještě přetrvává, i když poznatky hovoří již o opaku a dětské nohy se stále stlačují a svazují, vznikají ploché nohy, spadlé klenby, namačkané prsty… Mnohdy se pak řeší nejrůznější problémy nohou u dětských podiatrů více čí méně složitými cestami nápravy. A pokud se obtíže neřeší v dětství, v dospělosti čekají jedince nejrůznější pohybové problémy – jak na samotné noze, tak v celkovém postavení těla, bolesti zad, bolesti hlavy podobné migrénám atd.

 

 

V České republice se dnes, stejně jako v minulosti, rodí přes 90 % bez ortopedické deformity. Proto tedy stojí za to věnovat pozornost dětskému chodidlu již od raného vývoje a nepodporovat a nesvazovat zdravě se vyvíjecí nohu, když to vůbec není žádoucí.

Pro správný vývoj nohou je nejvhodnější volnost a množství pohybu a pestrý terén, běhání, skákání a další zajímavé podněty, podpořený správným výběrem bot. U nejmenších můžete začít například s našimi capáčky Bibalou.

 

http://www.bibalou.cz